مدیریت شبکه های اجتماعی :

در تعریف ساده و روان یعنی مدیریت ارتباطات و انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام ، تلگرام ، واتس اپ بیزینس ، لینکدین ، فیسبوک ، توییتر و… . این مدیریت فراتر از انتشار محتوا در پروفایل انواع شبکه های اجتماعی است . به طوری که هر بیزینسی شامل استراتژی مشخصی است که شبکه های اجتماعی نیز باید همسو با بیزینس پلن و استراتژی در نظر گرفته شده مدیریت شود تا در مدت زمان کوتاهی بازار و مخاطب را کسب کند.

وظیفه اصلی تیم مدیریت شبکه های اجتماعی چندین موارد است که آنها را بررسی میکنیم :

انتخاب پلتفرم مناسب شبکه های اجتماعی برای ساخت و مدیریت .

شبکه های اجتماعی متعددی در دنیا وجود دارد که با توجه به برند و کمپانی مد نظر و استراتژی مشخص باید آن را ساخت . با توجه به اینکه شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر در ایران فیلتر هستند پس باید برای انتخاب پلتفرم ساخت و مدیریت شبکه های اجتماعی حتما سنجیده رفت تا در زمان و هزینه نیز صرفه جویی شود . بطور مثال برندی که میتواند در اینستاگرام موفق شود باید بیشتر وقت ، تمرکز و هزینه را در پلتفرم اینستاگرام صرق کرده تا در توییتر . بطور مثال فروشگاه لباسی که تمام محصولات آن با عکس و مدل درج میشود در اینستاگرام که یک پلتفرم شبکه اجتماعی تصویری است موفق تر خواهد بود تا در توییتر که یک پلتفرم متنی است . البته عکس آن نیز وجود دارد ؛ مثلا برای نویسنده ای که دارای چندین کتاب است شبکه ی اجتماعی توییتر میتواند مناسب باشد و با این استراتژی که جملات زیبای کتابش را در پروفایل خودش انتشار دهد و مخاطبان به دلیل زیبا بودن جملات و مفهومی بودن آنها پروفایل را دنبال میکنند ؛ در نتیجه مشتری خواهند شد .

تدوین استراتژی شبکه های اجتماعی .

میتوان گفت اساسی ترین مبحث مدیریت شبکه های اجتماعی ، تدوین استراتژی شبکه های اجتماعی است . بعد از انتخاب پلتفرم شبکه اجتماعی برای ساخت و مدیریت ، باید استراتژی مناسب آن پلتفرم را تدوین کرد . برای تعیین استراتژی باید ابتدا توجه کرد به نوع برند و محصولات و در قدم بعد باید بازار هدف خود را مشخص کنیم . مثلا برند لوازم آرایشی که قصد دارد در پلتفرم اینستاگرام فعالیت کند ، بازار هدفش خانم ها هستند پس نباید وقت و هزینه ای برای جذب آقایان انجام دهد . در وهله اول بعد از تعیین استراتژی باید زمان برای هدفمند کردن تبلیغات در نظر گرفت مثلا در مدت ۶ ماه ۱۰ هزار فالوور جذب میکنم .

برنامه ریزی زمانی انتشار محتوا .

مهم ترین اصل در جذب فالوور و موفقیت در شبکه های اجتماعی ، ثبات در انتشار محتوا است . فرق نمیکند شما از کدام پلتفرم استفاده میکنید ، وقتی ثبات نداشته باشید پس چرا مخاطب باید شما را دنبال کند ؟ برای رسیدن به ثبات باید یک برنامه ریزی محتوایی انجام داد ، به صورتی که در این برنامه ریزی تقویم محتوایی درچ شده و هر تاریخ مختص به یک محصول و خدمات است . ثبات در انتشار محتوا ، اساسی ترین و مهم ترین رکن موفقیت در شبکه های اجتماعی است . اگر شما احساس میکنید که فاقد استراتژی مدیریت شبکه های اجتماعی هستید یا اینکه احساس میکنید ثبات و ایده مشخصی ندارید ، شرکت اسپاد وب با در خدمت داشتن کارشناسان مجرب و موفق در کنار شماست و تا انتهای این پروسه شما را راهنمایی میکند .

برای دریافت مشاوره میتوانید هم اینک با ما در ارتباط باشید .