مدیریت شبکه های اجتماعی:

در تعریف ساده و روان یعنی مدبربت ارتباطات و انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ بیزینس، لینکدین، فیسبوک، توییتر و… . این مدیریت فراتر از انتشار محتوا در پروفایل انواع شبکه های اجتماعی است. به طوری که هر بیزینسی شامل استراتژی مشخصی است که شبکه های اجتماعی نیز باید همسو با بیزینس پلن و استراتژی در نظر گرفته شده مدیریت شود تا در مدت زمان کوتاهی بازار و مخاطب را کسب کند.

وظیفه اصلی تیم مدیریت شبکه های اجتماعی چندین موارد است که آنهارا بررسی میکنیم

انتخاب پلتفرم مناسب شبکه های اجتماعی برای ساخت و مدیریت.

شبکه های اجتماعی متعددی در دنیا وجود دارد که با توجه به برند و کمپانی مد نظر و استراتژی مشخص باید آن را ساخت. با توجه به اینکه شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر در ایران فیلتر هستند پس باید برای انتخاب پلتفرم ساخت و مدیریت شبکه های اجتماعی حتما سنجیده رفت تا در زمان و هزینه نیز صرفه جویی شود. بطور مثال برندی که میتواند در اینستاگرام موفق شود باید بیشتر وقت، تمرکز و هزینه را در پلتفرم اینستاگرام صرق کرده تا در توییتر. بطور مثال فروشگاه لباسی که تمام محصولات آن با عکس و مدل درج میشود در اینستاگرام که یک پلتفرم شبکه اجتماعی تصویری است موفق تر خواهد بود تا در توییتر که یک پلتفرم متنی است. البته عکس آن نیز وجود دارد؛ مثلا برای نویسنده ای که دارای چندین کتاب است شبکه ی اجتماعی توییتر میتواند مناسب باشد و با این استراتژی که جملات زیبای کتابش را در پروفایل خودش انتشار دهد و مخاطبان به دلیل زیبا بودن جملات و مفهومی بودن آنها پروفایل را دنبال میکنند؛ در نتیجه مشتری خواهند شد.

تدوین استراتژی شبکه های اجتماعی.

میتوان گفت اساسی ترین مبحث مدیریت شبکه های اجتماعی، تدوین استراتژی شبکه های اجتماعی است. بعد از انتخاب پلتفرم شبکه اجتماعی برای ساخت و مدیریت، باید استراتژی مناسب آن پلتفرم را تدوین کرد. برای تعیین استراتژی باید ابتدا توجه کرد به نوع برند و محصولات و در قدم بعد باید بازار هدف خود را مشخص کنیم. مثلا برند لوازم آرایشی که قصد دارد در پلتفرم اینستاگرام فعالیت کند، بازار هدفش خانم ها هستند پس نباید وقت و هزینه ای برای جذب آقایان انجام دهد. در وهله اول بعد از تعیین استراتژی باید زمان برای هدفمند کردن تبلیغات در نظر گرفت مثلا “در مدت ۶ ماه ۱۰ هزار فالوور جذب میکنم.

برنامه ریزی زمانی انتشار محتوا.

مهم ترین اصل در جذب فالوور و موفقیت در شبکه های اجتماعی، ثبات در انتشار محتوا است. فرق نمیکند شما از کدام پلتفرم استفاده میکنید، وقتی ثبات نداشته باشید پس چرا مخاطب باید شما را دنبال کند؟ برای رسیدن به ثبات باید یک برنامه ریزی محتوایی انجام داد، به صورتی که در این برنامه ریزی تقویم محتوایی درچ شده و هر تاریخ مختص به یک محصول و خدمات است. ثبات در انتشار محتوا، اساسی ترین و مهم ترین رکن موفقیت در شبکه های اجتماعی است. اگر شما احساس میکنید که فاقد استراتژی مدیریت شبکه های اجتماعی هستید یا اینکه احساس میکنید ثبات و ایده مشخصی ندارید، شرکت اسپاد وب با در خدمت داشتن کارشناسان مجرب و موفق در کنار شماست و تا انتهای این پروسه شما را راهنمایی میکند.

برای دریافت مشاوره میتوانید هم اینک با ما در ارتباط باشید.